Štrajk u školama 28. septembra

Članovi sva četiri reprezentativna sindikata obrazovanja štrajkovaće 28. septembra u 12 sati ispred zgrade Vlade Srbije, u znak protesta zbog najavljenog usvajanja Zakona o zaposlenima u javnim službama.

Predstavnici Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS), Unije sindikata prosvetnih radnika, Sindikata visokog obrazovanja Srbije, Konferencije slobodnih sindikata Srbije i GSPRS "Nezavisnost" usaglasili su proglas koji će potpisati 21. septembra. Predsednik SRPS-a Slobodan Brajković kaže da će 28. septembra biti održan i štrajk u školama, ali da će svaki sindikat doneti odluku o modalitetu protesta.

- Što se tiče SRPS-a, još nismo odlučili da li će tog dana nastava biti obustavljena ili ćemo držati skraćene časove po 30 minuta. Načuli smo da će Predlog zakona o zaposlenima u javnim službama biti na dnevnom redu Skupštine Srbije 29. septembra, pa je odlučeno da je bolje da štrajkujemo dan ranije i pokušamo da sprečimo njegovo usvajanje. Naš zahtev je da se napravi jedinstven zakon za sve delatnosti koje se finansiraju iz republičkog budžeta, kao i jedinstveni platni razredi, kako bi svi zaposleni u javnim službama sa istom stručnom spremom imali iste plate - kaže Brajković.

Unija sindikata prosvetnih radnika već je obavestila Ministarstvo prosvete da 28. novembra neće biti nastave u školama u kojima ima članstvo.

Iako nisu prisustvovali sastanku, u Sindikatu obrazovanja Srbije kažu da je njihovo učešće u protestu izvesno. Republički odbor tog sindikata ranije je doneo odluku da od 6. oktobra započne zakonski štrajk sa skraćenim časovima na 30 minuta, ukoliko do 15. septembra ne započnu pregovori sa Vladom. Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić kaže da je 14. septembra održan sastanak sa ministrom prosvete, na kojem je rečeno da će se tačan procenat povećanja plata u prosveti znati posle 18. septembra. Ilićeva je rekla da izjašnjavanje članstva traje do 28. septembra, te da je, ako ne bude povišice, štrajk u oktobru izvestan.

Prosvetni sindikati su u više navrata kritikovali Predlog zakona o zaposlenima u javnim službama jer bitno umanjuje prava onih koji rade u obrazovanju i ukida odredbe iz posebnog kolektivnog ugovora koje se tiču jubilarnih nagrada, otpremnina, prevoza... Prosvetari tvrde da se tim zakonom ukida socijalni dijalog, te da se njime ne mogu ispraviti sadašnji dispariteti u visini zarada, jer se zakon ne odnosi na javna preduzeća, EPS, NIS, vojsku, policiju...

Izvor: Danas.rs