Besplatne knjige za đake u Beogradu
- ponedeljak, 27. mart 2023.
- Tema nedelje
Osnovne i srednje škole će birati udžbenike iz kojih će njihovi đaci učiti, a novac za besplatne komplete će biti uplaćen izabranim izdavačima za tačno određeni broj dece, saopšteno je iz Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu.
- Ministarstvo prosvete nije bilo zainteresovano da se dogovorimo, pa da za decu iz socijalno ugroženih porodica i drugih kategorija kojima su oni do sada davali udžbenike ne trošimo novac i mi i oni. Zbog toga će te porodice dobiti duple udžbenike i od resornog ministarstva i od Grada Beograda - navodi se u saopštenju.
Iz gradske kase bi za kupovinu školskih knjiga trebalo da bude izdvojeno od 16 do 20 miliona evra, kako je ranije najavljivao prvi čovek prestonice. Potrebno je i raspisati javnu nabavku za kupovinu udžbenika koja, pokazala je praksa, može potrajati i duže nego što je prvobitno planirano.
VIŠE OD 200.000 KOMPLETA
U prestonici, osnovne i srednje škole pohađa 230.000 učenika, koliko će i biti nabavljeno kompleta udžbenika. U više od 500 obrazovnih ustanova radi oko 22.000 zaposlenih.
U Beogradu radi 288 osnovnih i srednjih škola. Od 201 osnovne škole - 166 su redovne osnovne, 14 je specijalnih, 15 umetničkih i pet za osnovno obrazovanje odraslih. Od 87 srednjih škola - 51 je stručna škola, 21 gimnazija, devet muzičkih, jedna umetnička i pet specijalnih srednjih škola.
Ni u školama ništa ne znaju, niti ih je bilo ko obavestio o proceduri nabavke udžbenika. Ove godine se biraju novi udžbenici za prvi i peti razred osnovne škole, kao i za predmete Tehnika i tehnologija u sedmom i osmom razredu i informatika i računarstvo u osmom razredu. Za sve ostale razrede važe ranije izabrani udžbenici, tako da izdavači već imaju obezbeđeno tržište.
Puno dilema oko udžbenika
Nejasno je i da li će đaci dobiti samo osnovne udžbenike ili sve. Dosadašnja praksa je da školaraci koji imaju pravo na besplatne knjige, u kompletu ne dobijaju udžbenike za strane jezike, radne sveske, zbirke, priručnike, pa se očekuje da takva praksa bude nastavljena.
O novim udžbenicima se prvo izjšnjavaju aktivi nastavnika za određeni predmet. Oni daju preporuku Nastavničkom veću, koje donosi odluku iz kojih udžbenika će deca učiti, a Savet roditelja se samo informiše.
Izvor: blic.rs