Poremećaj izgovora glasa R - rotacizam

Rotacizam ili poremećaj izgovora glasa R lako se uočava i prepoznaje. Glas R u odnosu na ostale glasove zahteva dobru pokretljivost jezika i koordinisane pokrete jezičkih mišića.

Glas R je zvučan i specifična mu je vibracija prednjeg dela jezika. Zbog svoje specifičnosti u izgovoru i kasnije se formira kod dece do pete godine jer zahteva dobru fiziološku zrelost deteta.

Nepravilna  artikulacija glasa R može da bude po tipu:

  • Omisije kada izostaje glas R, a javlja se kod dece do 3 godine
  • Supstitucija zamena glasa R sa glasovima J, L, W
  • Distorzija (oštećenje) glasa R

Distorzija može biti:

  • Bilabijano (umesto vrha jezika vibrira usna)
  • Grleno R (podseća na H)
  • Francusko R

Uzroci poremećaja glasa R mogu biti:

  • Organski uzroci kratak jezik, kratak frenulum (podjezična resica), visoko tvrdo nepce, rascep nepca ili neurološke smetnje (hipotonija ili hipertonija jezika)
  • Funkcionalni: zakasneo govorno-jezički razvoj

Kada treba početi sa vežbama glasa R

Od velikog je značaja sistematski pregled dece sa četiri godine gde je uključen i logoped. Dijagnostičkim testovima se proverava govorno jezički status četvorogodišnjaka. Logoped procenjuje zrelost deteta i mogućnost korekcije supstituisanih i distorzovanih glasova za taj uzrast. Govorno – jezički razvoj treba da bude ispravan od 5-5,5 godina. Početne vežbe kreću od vežbi oralne praksije jezika, špatulom ili vibrafonom. Važno je pravilno postaviti jezik radi dobre vibracije i bolje razvijenosti fonemskog sluha. Kada se vežba glas R nikada ne treba počinjati sa rečima gde je R u inicijalnom položaju već se uvek kreće od suglasničke skupine (tž, tč, tš, tr, dr). Većina roditelja greši i počinje sa R na početku reči (npr. riba ribi grize rep). To je veoma pogrešno jer dete od napinjanja može da formira grleno R i tada je korekcija mnogo teža.Vežbe uvek počinjemo sa rečima  kombinacije sa klasterima trč, trž , (npr.trčanje,trči,drži,država…) zatim , ploziva i glasa R (trag, trava, drug, drugi….), nastavljamo rečima gde su ovi glasovi u sredini itd. Kada dete ovlada pravilnom artikulacijom glasa R ide se na diskriminaciju sa glasovima L, LJ, J ..

Ako dete im problem sa artikulacijom glasa R ili nekih drugih glasova potrebno je potražiti pomoć logopeda. Glas R je među poslednjim glasovima koji se koriguje upravo zbog svoje složenosti. Loš izgovor je i loša navika i ukoliko se ne krene na vreme sa korekcijom teže se ispravlja i duže traje tretman. Iskustva iz prakse nam govore da je potrebna dobra saradnja logopeda i roditelja, a rad roditelja je značajan upravo zbog lakšeg i bržeg uspeha u korekciji.

Da bi dete moglo pravilno da izgovara sve glasove važno je da bude stimulisano kroz razne vezbe mišiča lica, jezika i usana. Potrebno je da roditelji stimulišu dete kroz razne voklane igre, pesmice, reči i rečenice.

 

Izvor: mojpedijatar.co.rs