Štrajk skoro 1.000 škola u Srbiji zbog nasilja nad profesorima

Zversko prebijanje Slobodana Zorića profesora u Srednjoj tehničkoj školi "9. maj" bio je povod sa veliki broj škola u Srbiji danas obustavi rad, a najavljen je i protest prosvetara ispred Skupštine Srbije i protestna šetnja do Vlade Srbije.

Napad na profesora Zorića nije jedini koji se desio u samo nekoliko dana, u utorak je profesor fizičkog vaspitanja u Trećoj beogradskoj gimnaziji zadobio teške telesne povrede kada je pokušao da razdvoji dvojicu učenika koji su se potukli.

860 škola danas u štrajku

Mirjana Gašić, portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije rekla je za "Blic" da je zbog nasilne situacije koja se dogodila u Bačkoj Palanci prethodne nedelje Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije odlučila je na sednici predsedništva održanoj 9. maja da se obustavi nastava 16. maja.

- To radimo u znak podrške kolegi, ali i svim ostalim kolegama koji su bili izloženi bilo kakvom obliku nasilja. 860 škola, i više od 26.000 prosvetnih radnika su članovi Unije. Svih 860 škola i sutra će potpuno obustaviti rad - kaže ona za "Blic".

Ističe sa su se Uniji sindikata su se pridružili i drugi sindikati prosvetnih radnika u Srbiji, među njima su Nezavisnost, Sindikat obrazovanja Srbije i SRPS.

- Svi oni će sutra biti sa nama na protestu koji se održava 12 sati ispred Skupštine Srbije, a potom ćemo ga nastaviti prema Vladi Srbije - napominje ona za "Blic".

Takođe se osvrnula i na podršku koju su dobili od Društva direktora škola koje je osudilo napad na profesora u školi u Bačkoj Palanci.

- Imamo potpunu podršku društva direktora škola, koji su shvatili ozbiljnost situacije u kojoj se prosveta nalazi. Mi smo već godinu i po dana, još od događaja u Trsteniku apelovali da je potrebna hitna reakcija. Očigledno je da mere donete u borbi protiv nasilja u školama do sada nisu bile adekvatne - naglasila je Gašić za "Blic".

Koji su zahtevi prosvetara

Kako za "Blic" ističe portparolka Unije prosvetari imaju dva zahteva upućena državi.

- Najpre zahtevamo izmenu Krivičnog zakonika, i to u onoj meri da se član 336v koji se odnosi na advokate proširi prosvetnim radnicima. Tu imate jasno i taksativno navedene sve nasilničke radnje koje su usmerene prema advokatima i kako se procesuiraju. Mi sada insistiramo da se prosvetni radnici uvrste u kategoriju zaštićenih lica. Naš drugi zahtev je hitna reakcija prema svim slučajevima nasilja koji su se desili u prosveti. Želimo da vidimo da zakon nije mrtvo slovo na papiru - kaže ona za "Blic".

Gašić je za "Blic" objasnila da izmene krivičnog zakona koje traže ne znači da bi ubuduće prosvetni radnici imati status službenog lica, već da će jednostavno imati bolju zaštitu koja će takođe imati preventivnu ulogu.

- Te izmene krivičnog zakona ne znače da bi prosvetari dobili status službenog lica. To je potpuno drugačiji okvir, i nemoguće je spojiti te dve kategorije. Advokati, kao što znate, nisu službena lica, oni su jedan od stubova države kada je u pitanju pravo. E, mi prosvetari smo taj drugi stub ba kom zapravo počiva budućnost Srbije. Zbog toga sutra očekujemo apsolutnu veliku podršku kolega, građana, i roditelja koji žele da se nasilne situacije u školama potpuno iskorene, a ne samo delimično - istakla je ona i zaključila time da se nada da će sada država shvatiti ozbiljnost ovog problema i pristupiti njegovom rešavanju adekvatno.

Kako je definisana zaštita advokata

Članom 336v Krivičnog zakonika definisana je zaštita advokata koju žele prosvetni radnici, i to na sledeći način:

  • Ko napadne advokata ili člana njegove porodice, a u vezi sa obavljanjem advokatske službe, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
  • Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1. ovog člana učinilac nanese laku telesnu povredu advokatu ili članu njegove porodice ili preti upotrebom oružja, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
  • Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1. ovog člana učinilac nanese tešku telesnu povredu advokatu ili članu njegove porodice, kazniće se zatvorom od jedne do osam godina.
  • Ko uništi, ošteti ili učini neupotrebljivom stvar u imovini advokata ili člana njegove porodice, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.
  • Ako je delom iz stava 4. ovog člana prouzrokovana šteta koja prelazi četiristo pedeset hiljada dinara, učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.
  • Delo iz st. 4. i 5. ovog člana postoji ako je učinjeno prema advokatu ili članu njegove porodice, u vezi sa obavljanjem advokatske službe.

 

Izvor i foto: blic.rs