Bolja zaštita dece na internetu

Bolja zaštita dece od nasilja putem interneta omogućena je potpisivanjem Memoranduma o saradnji između Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i organizacije Save the Children za severozapadni Balkan.

Memorandum se zasniva na potrebi zajedničkog delovanja na unapređenju zaštite dece od nasilja putem interneta, a saradnja podrazumeva kreiranje strateškog dokumenta, Mapa puta za prevenciju nasilja nad decom na internetu na osnovu primera dobrih praksi drugih zemalja i kapaciteta Srbije.

Državna sekretatka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, Tatjana Matić rekla je da imajući u vidu Strategiju o razvoju informacione bezbednosti koju je ovo Ministarstvo pripremilo saradnja sa međunarodnim institucijama od posebnog znacaja.

Ona je dodala da je na Komitetu za zaštitu dece održanom u Ženevi pre mesec i po dana jedna od važnih tema bila i zaštita i bezbednost dece na internetu.

„Srbija je imala priliku da predstavi formiranje kol centra koje je ovo Ministarstvo iniciralo što je označeno kao jedan ozbiljan i veliki iskorak u ovoj oblasti, u tom smislu verujemo da će nam ova saradnja pomoći da unapredimo mehanizme i omogućimo još veću zaštitu dece”, zaključila je Matić.

Direktorka organizacije Save the Children za zemlje severozapadnog Balkana, Andrea Žeravčić rekla je da je potpisivanje memoranduma nastavak dobrih odnosa ove organizacije i institucija u Srbiji, jer je već ostvarena saradnja sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i odeljenjem za visokotehnološki kriminal.

Obavezna informatika će povećati digitalnu pismenost

Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, izjavila je da će uvođenje informatike u obavezno osnovno obrazovanje uticati na unapređenje digitalne pismenosti, otklanjanje digitalnog i ekonomskog jaza, kao i na povećanje kadrovskih kapaciteta u ovoj oblasti.

Pozdravljajući odluku Nacionalnog prosvetnog saveta da se informatika i računarstvo uvedu u obavezno osnovno obrazovanje od petog razreda, počev od naredne školske godine ona je rekla da će novi nastavni plan doprineti unapređenju digitalne pismenosti kod dece, što je uslov za njihov uspešan društveni razvoj u globalnom okruženju i otklanjanje digitalnog i ekonomskog jaza.

„Sistemski pristup edukaciji o novim tehnologijama omogućiće i povećanje kadrovskih kapaciteta u ovoj oblasti, kao i podizanje digitalne bezbednosne kulture kod novih generacija”, istakla je Matić, saopštilo je ministarstvo.

Ona je podsetila da Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija u susret uvođenju informatike kao obaveznog predmeta, sprovodi drugi po redu IT karavan, od 12. aprila do 25. maja u školama, kulturnim centrima, na fakultetima i drugim institucijama, sa prezentacijama za osnovce o korisnoj i bezbednoj upotrebi novih tehnologija, programiranju i robotici.

Izvor: Politika Online