FIZIKA KAO BAJKA
- četvrtak, 14. novembar 2024.
- Vesti iz škola
Pored radionica, koje predstavljaju interaktivno učenje i praktičnu primenu inovativnih metoda, na samom festivalu organizovan je i forum gde su se okupljeni stručnjaci iz nauke i obrazovanja osvrnuli na najnovije trendove i izazove u savremenom obrazovanju.
Projekat „Fizika kao bajka” imao je zapaženo mesto na festivalu od strane eminentnih stručnjaka iz oblasti nauke i umetnosti. Evropski nastavnici uživali su u filmu, učestvovali aktivno u našim eksperimentima i ponudili dalju međunarodnu saradnju koja je dogovorena.
Mreža Science on Stage razvila se 2004. godine iz projekta Physics on Stage (Fizika na pozornici), koji je pokrenut 1999. godine od strane CERN-a (European Organization for Nuclear Research), ESA (European Space Agency) i ESO (European Southern Observatory), a u okviru „European Science and Technology Week 2000”. Mreža obuhvata nastavnike iz 35 država Evrope. Na globalnom nivou i nastavnike iz Kanade, Egipata, Kazahstana i Gruzije. Pojam STEM je akronim nastao od naziva četiri discipline: nauka (science), tehnologija (technology), inženjering (engineering) i matematika (mathematics). STEM predstavlja integraciju ovih disciplina u jedinstveni program.
U organizaciji Instituta za moderno obrazovanje, drugi po redu Science on Stage Serbia održan je u Beogradu 23. 9. 2023. godine. Tada su izabrani projekti koji su predstavljali Srbiju na međunarodnom SonS festivalu u Turkuu (Finska).
U kategoriji „STEM u obrazovanju” Srbiju je predstavljao prvoplasirani projekat „Fizika kao bajka” Dragana Golubovića i Slaviše Šušulića.
Projekat „Fizika kao bajka” je trilogija paradoksalnih eksperimenata iz hidrostatike i priča o Čudaku koji živi u šumi i pije čistu pijaću vodu. Iza sedam gora, iza sedam mora postoji jedna šuma. U toj šumi živi Čudak koji pije čistu pijaću vodu. I ako ste mislili da je ovo priča o Čudaku – pogrešili ste. Ovo je priča o vodi – čistoj vodi koja je čudotvorna. Bajka protkana paradoksalnim eksperimentima predstavljena digitalnim naučnim filmom.
Prvi deo filma je o novčiću koji ne tone, kao i grupi eksperimenata u kojima će se gledaoci uveriti da čelična igla pliva na vodi, ali pliva i spajalica, dugme, pa i metalni novčić. Tečnosti imaju složenu molekularnu strukturu pa objašnjenje njihovog ponašanja zahteva poznavanje atomske fizike. Drugi deo je „Čaša bez dna”. To je čaša puna vode, u koju, iako je puna do vrha, možete ubaciti hiljadu i jednu čiodu. Kao „Hiljadu i jedna noć”. Svaka priča se prekida i nastavlja. Pričaćemo o sferi molekularnog dejstva. Moramo ipak da vam detaljno ispričamo o površinskom sloju tečnosti. A da čuda budu čudesna Čudak će u poslednjem delu čiji je naziv „Sito i rešeto”, doneti princezi Fizi čistu pijaću vodu u situ. Sito je nekad služilo za sejanje brašna. Rupice tog sita veličine su milimetra i voda bi kroz njih sigurno protekla! Ali čista voda je čudotvorna. To je naš autorski eksperiment na koji smo ponosni. A bajka se nastavlja. U školi ili kod kuće. Zatim dolaze eksperimenti koji ilustruju površinski napon i kohezione i adhezione sile. Za kraj – „antigravitacija”. Voda neće isticati iz čaše okrenute naopako! Ovo morate da vidite, a mi smo se postarali i da svi gledaoci (nastavnici i učenici) probaju i postanu mađioničari. I preporuka za „naopako posluženje” za rođendane ili slave! Nadam se da će gosti biti oduševljeni. Rasplet našeg filma predstavlja jonski materijalizam. Značaj vode pitanje je staro koliko i civilizacija. Od čega je sazdan ovaj svet? Tales je rekao: to je voda. I mi smo izabrali vodu zbog njenih zanimljivih osobina.
Da li verujete u čuda, u zakone fizike, u bajke? Pogledajte film i zaljubite se u fiziku!
Ekipa sa Vlasine iz Vlasotinca je na izuzetan način kroz eksperimente i film koji je preveden na engleski, francuski, ruski i finski jezik reprezentovala nauku i umetnost Srbije.
Da bi ovo predstavljanje bilo tako uspešno pomogli su: Centar za promociju nauke iz Beograda, Manky Media, Opština Vlasotince i OŠ „Siniša Janić” iz Vlasotinca, kao i naši dragi prijatelji: Jovan Spasić, Saša Savić, Biljana Pipović, Olgica Luković, Danijela Anđelković, Suzana Trajković i Ari Rusila.
Svima veliko hvala.
Izvor i foto: OŠ „Siniša Janić”, Vlasotince