Početak leta

Dana 21. juna u 10:24 počelo je leto. Tog dana obdanica je najduža, a noć najkraća, zbog čega se ovaj dan naziva dugodnevica. U Beogradu, Sunce izlazi u 4:52, a zalazi u 20:27, što znači da obdanica traje 15č 35min, a noć 8č 25min.

Ovaj dan se naziva još i letnji solsticijum (suncostaj), jer tačke izlaska i zalaska Sunca na horizontu su danas najdalje u odnosu na istok i zapad. Ovo svako od vas može da proveri ako pogleda neko drvo, zgradu ili bilo koji drugi orijentir kod kojeg Sunce izlazi ili zalazi.

Leto je i najduže godišnje doba. Zbog elipsoidne putanje Zemlje oko Sunca (ne-kružne), ona se u ovom periodu nešto sporije kreće, dajući nam koji dan duže da uživamo u letu. Ono će trajati 93 dana, 15 časova i 40 minuta, do 23. septembra u 2:05.

U isto vreme, na južnoj Zemljinoj polulopti, dan je najkraći, i tamo počinje zima.

Želim vam lepo i prijatno leto. Provedite ga na način koji najviše volite, napunite baterije i uživajte celim svojim bićem!

Autor: Jovan Aleksić, Astronomska opservatorija, Beograd