Svetski dan pozorišta

Svetski dan pozorišta obeležava se, na inicijativu Međunarodnog pozorišnog instituta (ITI), svake godine 27. marta, počevši od 1961. godine.

Ciljevi ovog dana su promocija pozorišta i svih njegovih oblika širom sveta, isticanje značaja i vrednosti pozorišta, kao i uživanje u svim njegovim aspektima i bogatstvu koje pruža. 

Tim povodom, u pozorištima širom sveta, organizuju se različite pozorišne manifestacije. Jedna od najznačajnijih je tradicionalna međunarodna pozorišna poruka koju, na poziv Međunarodnog pozorišnog instituta, svake godine piše neka ugledna i cenjena ličnost iz sveta pozorišta ili srodnih sfera, koja se ističe po svom duhu.

Ova poruka prevodi se na čak više od 50 jezika i čita se na ovaj dan pred početak predstava u pozorištima, ali je možete videti i u novinama, na televiziji, kao i čuti na mnogim radio stanicama širom sveta.

Prvu međunarodnu pozorišnu poruku napisao je poznati francuski pesnik, romanopisac i dramaturg, Žan Kokto, 1962. godine. Pored njega, među brojnim ličnostima koje su u proteklih 60-ak godina pisale ovu poruku, izdvajaju se i svetski poznati glumci: Lorens Olivije, Ričard Barton, Džudi Denč, Džon Malkovič i Helen Miren. Autor ovogodišnje poruke je grčki pozorišni reditelj, Teodoros Terzopulos.

O tome koliko su danas pozorišta u Beogradu, ali i celoj Srbiji, posećena, govori činjenica da se pojedine predstave rasprodaju u roku od samo nekoliko sati! Do karata je nekad gotovo nemoguće doći i treba imati dosta strpljenja, a naročito sreće pri kupovini onlajn karata, kao i onih na blagajnama.

Neka od najpoznatijih i najposećenijih pozorišta kod nas su: Narodno pozorište u Beogradu, Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu, Jugoslovensko dramsko pozorište u Beogradu, Narodno pozorište Sombor, Zvezdara teatar u Beogradu, Kruševačko pozorište, Beogradsko dramsko pozorište, Knjaževsko-srpski teatar u Kragujevcu…

Za Narodno pozorište u Beogradu vezane su mnoge zanimljivosti iz njegovog istorijata, kao što je činjenica da su se pre njegove izgradnje, predstave igrale na raznim mestima, pa tako i u kafanama (npr. „Kod engleske kraljice”)! Takođe, ostalo je upamćeno i zapisano da je nakon jedne od tih predstava knez Mihailo izjavio: „Sazidaću ja vama teatar za sebe pa ćete biti sasvim zadovoljni.” A da li je u tome uspeo? To, kao i mnogo druge zanimljivosti, možete saznati u okviru Otvorenih vrata koje Narodno pozorište organizuje jednom mesečno. 

Iako se Svetski dan pozorišta obeležava jednom godišnje, poziv za posećivanje pozorišta odnosi se na celu godinu, kako za odrasle, tako i za decu. Uživajte u pozorišnim predstavama!

 

Autor: Katarina Milićević